EUROLEAGUE – GROUP PHASES

GROUP A

17:00
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP A
Pavilhao Dr. Salvator Machado – Oliveira de Azemeis (Portugal)

Match #21 – UD Oliveirense (PT) v Reus Deportiu (SP)

Alessandro Eccelsi (IT) Filippo Fronte (IT)

19:00
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP A
Hemberg Sporthalle – Iserlohn (Germany)

Match #20 – ERG Iserlohn (DE) v CGC Viareggio (IT)

Paulo Santos (PT) Jose Pinto (PT)

GROUP B

18:00
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP B
Palazzetto Armeni – Follonica (Italy)

Match #23 – H Follonica (IT) v FC Porto (PT)

Oscar Valverde (SP) Ivan Gonzalez (SP)

20:30
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP B
Complexe Sportif de l’Angelmière – La Roche Sur Yon (France)

Match #22 – La Vendeenne (FR) v CP Vic (SP)

Roland Eggimann (CH) Urs Dornbierer (CH)

GROUP C

15:00
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP C
Pavilhao Fidelidade – Lisbona (Portugal)

Match #25 – SL Benfica (PT) v FC Barcelona (SP)

Franco Ferrari (IT) Matteo Galoppi (IT)

19:00
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP C
Salle Omnisport du Pierrier – Montreux (Switzerland)

Match #24 – Montreux HC (CH) v H Forte dei Marmi (IT)

Julien Thibaud (FR) Xavier Bleuzen (FR)
 
 

CERS CUP

ROUND OF 16 – 1stLeg

19:30
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 16
Pavello Olimpic de l’Ateneu – Sant Sadurni d’Anoia (Espana)

Match #95 – CE Noia (SP) v OC Barcelos (PT)

Massimiliano Carmazzi (IT) Claudio Ferraro (IT)

20:00
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 16
Pavellò Municipal Oliveras de la Riva – Sant Hipolit de Voltregà (Espana)

Match #101 – CP Voltregà (SP) v Valença HC (PT)

Giovanni Andrisani (IT) Joseph Silecchia (IT)

20:00
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 16
Pavello Municipal Joan Ortoll – Calafell (Spain)

Match #99 – CE Vendrell (SP) v Juventude Viana (PT)

Ulderico Barbarisi (IT) Luca Molli (IT)

20:30
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 16
Pavellon Municipal Les Comes – Igualada (Espana)

Match #98 – HC Igualada (SP) v CE Lleida Llista (SP)

Rui Torres (PT) Miguel Guilherme (PT)

20:30
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 16
Gymnase des Yvris – Noisy le Grand (France)

Match #100 – CS Noisy Le Grand (FR) v Correggio H. (IT)

Paulo Almeida (PT) Orlando Panza (PT)

20:45
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 16
PalaLido – Valdagno (Italy)

Match #102 – H. Valdagno 1938 (IT) v SC Tomar (PT)

Alberto Veiga (SP) Ruben Fernandez (SP)

21:00
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 16
Palasport Comunale – Breganze (Italy)

Match #96 – H. Breganze (IT) v RHC Dornbirn (AT)

Thomas Ullrich (DE) Lars Niestroy (DE)

21:00
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 16
Hoquei Clube de Turquel – Alcobaca (Portugal)

Match #97 – HC Turquel (PT) v SCRA Saint Omer (FR)

Sergi Mayor (SP) Alberto Lopez (SP)