The 2016/2017 season of the European Cups of Rink Hockey starts tomorrow with the first day of the group stage in Male Euroleague and the 1st leg of the round of 32 in Cers Cup.
The best European teams are going to play the qualifying phase of the Euroleague, a six-days group stage that will determine the eight teams for the quarterfinals. 28 teams are involved in the preliminary round of the Cers Cup, that will be entirely played as a knockout tournament.
CERH TV will broadcast live and free-to-air six of the eight games of the Euroleague first day.Find results, videos, pictures, match reports in Cers Rink Hockey website and social networks account:
Website: www.cerh.eu
Youtube channel: https://www.youtube.com/cerhtv
Facebook page: https://www.facebook.com/CerhComite/
Twitter: https://twitter.com/CersRinkHockey
Instagram: http://www.instagram.com/cersrinkhockey

Official hashtags:
Male Euroleague: #okeuro
Female Euroleague: #okeurof
Cers Cup: #okcers

MALE EUROLEAGUE – GROUP STAGE – DAY 1
DAY / TIME GROUP MATCH REFEREES
Saturday, November 5
9.00 PM CET
A Wasken Lodi (IT) – RSC Diessbach (AT) T.Ehlert (DE)
T.Ullrich (DE)
Saturday, November 5
7.00 PM WET
A SL Benfica (PT) – CP Vic (SP)
Live on CERH TV
A.Eccelsi (IT)
F.Fronte (IT)
Saturday, November 5
6.00 PM WET
B FC Porto (PT) – SA Merignac (FR)
Live on CERH TV
J.Ribo (SP)
R.Burgos (SP)
Saturday, November 5
7.00 PM CET
B FC Barcelona (SP) – H.Bassano (IT)
Live on CERH TV
X.Bleuzen (FR)
J.Thibaud (FR)
Saturday, November 5
4.00 PM WET
C Sporting CP (PT) – Dinan Quevert (FR)
On CERH TV from 8.00 PM WET
O.Valverde (SP)
I.Gonzales (SP)
Saturday, November 5
9.00 PM CET
C H.Forte dei Marmi (IT) – Reus Deportivo (SP)
Live on CERH TV
L.Peixoto (PT)
M.Guilherme (PT)
Saturday, November 5
5.00 PM WET
D UD Oliveirense (PT) – La Vendeenne (FR) J.Melero (SP)
A.Lopez (SP)
Saturday, November 5
7.00 PM CET
D Liceo La Coruña (SP) – H.Breganze (IT)
Live on CERH TV
F.Cardoso (PT)
P.Almeida (PT)
CERS CUP – ROUND OF 32 – 1st LEG
DAY / TIME MATCH REFEREES
Saturday, November 5
8.45 PM CET
GSH Trissino (It) – Dusseldorf-Nord (DE) A.Gomez (SP)
A.Tvera (SP)
Saturday, November 12
6.00 PM CET
RHC Uri (CH) – RHC Monza (IT) D.Villar (SP)
A.Veiga (SP)
Saturday, November 5
8.00 PM CET
RSC Darmstadt (DE) – Juventud Viana (PT) U.Dornbierer (CH)
S.Jordi (CH)
Saturday, November 5
9.00 PM CET
CGC Viareggio (IT) – CE Vendrell (SP) Joa.Pinto (PT)
Jos.Pinto (PT)
Saturday, November 5
9.00 PM CET
US Coutras (FR) – CH Caldes (SP) M.Carmazzi (IT)
L.Molli (IT)
Saturday, November 5
5.00 PM CET
Geneve RHC (CH) – H.Sarzana (IT)
Live on CERH TV
F.Schafer (DE)
C.Niestroy (DE)
Saturday, November 5
8.00 PM CET
RESG Walsum (DE) – Uttingen (CH) P.Hanras (FR)
S.Rizzotti (FR)
Saturday, November 5
6.30 PM WET
Soham RHC (EN) – SCRA St.Omer (FR) P.Santos (PT)
J.Teixeira (PT)
Saturday, November 5
7.30 PM CET
CE Noia (SP) – H.Follonica (IT) R.Torres (PT)
P.Rainha (PT)
Saturday, November 5
8.30 PM CET
Igualada HC(SP) – RC Biasca (CH) D.Bell (EN)
K.Wilson (EN)
Saturday, November 5
9.00 PM WET
King’s Lynn RHC (EN) – SPRS Ploufragan (FR) J.Teixeira (PT)
P.Santos (PT)
Saturday, November 5
6.00 PM CET
SK Germania Herringen (DE) – HC Turquel (PT)
Live on CERH TV
J.Schneider (DE)
R.Eggimann (DE)
Saturday, November 5
6.00 PM CET
RHC Wimmis (CH) – RHC Dornbirn (AT) T.Flossel (DE)
D.Loewe (DE)
Saturday, November 5
7.00 PM CET
RHC Wolfut (AT) – IGR Remscheid (DE) G.Andrisani (IT)
J.Silecchia (IT)