Photo by Alberto Vanelli

The games of the 5th day in Male Euroleague and the 1st leg of the quarterfinals in Cers Cup scheduled on Saturday, Feb. 4.

 

The Rink Hockey Eurocups go straight towards the end of the qualifying rounds.
In Euroleague, SL Benfica, Reus Deportivo, Forte dei Marmi and Oliveirense are already in the quarterfinals and some more teams can qualify if winning the games of the 5th day scheduled on Saturday. FC Barcelona and FC Porto in group B such as Liceo La Coruña in group D have the opportunity to reach the next stage of the competition, while in group A, CP Vic and Wasken Lodi are likely to need the last match to know their future.
In Cers Cup, the 1st leg of the quarterfinals is scheduled with the defending champion OC Barcelos playing in   spanish rink of Vilanova. In the last step before the Final Four, three italian and spanish and two portuguese teams are involved.

Find results, videos, pictures, match reports in Cers Rink Hockey website and social networks account:
Website: www.cers-rinkhockey.eu
Quick access to results: click here
Youtube channel: https://www.youtube.com/cerhtv
Facebook page: https://www.facebook.com/CerhComite/
Twitter: https://twitter.com/CersRinkHockey
Instagram: http://www.instagram.com/cersrinkhockey

Official hashtags: 
Male Euroleague: #okeuro
Female Euroleague: #okeurof
Cers Cup: #okcers
table { font-size: 12px; } body p { font-size: 12px; }

MALE EUROLEAGUE – GROUP STAGE – DAY 5
DAY / TIME GROUP MATCH REFEREES
Saturday, February 4
5.30 PM CET
A RSC Diessbach (AT) – Wasken Lodi (IT) C.Niestroy (DE)
L.Niestroy (DE)
Saturday, February 4
8.00 PM CET
A CP Vic (SP) – SL Benfica (PT) F.Ferrari (IT)
G.Andrisani (IT)
Saturday, February 4
8.30 PM CET
B SA Merignac (FR) – FC Porto (PT)
Live on CERH TV
U.Barbarisi (IT)
M.Carmazzi (IT)
Saturday, February 4
9.00 PM CET
B H.Bassano (IT) – FC Barcelona (SP)
Live on CERH TV
L.Peixoto (PT)
M.Guilherme (PT)
Saturday, February 4
9.00 PM CET
C Dinan Quevert (FR) – Sporting CP (PT)
Live on CERH TV
A.De La Hera (SP)
G.Sandoval (SP)
Saturday, February 4
9.00 PM CET
C Reus Deportivo (SP) – H.Forte dei Marmi (IT)
Live on CERH TV
P.Rainha (PT)
R.Torres (PT)
Saturday, February 4
8.30 PM CET
D La Vendeenne (FR) – UD Oliveirense (PT)
Live on CERH TV
R.Eggimann (CH)
S.Jordi (CH)
Saturday, February 4
9.00 PM CET
D H.Breganze (IT) – Liceo La Coruña (SP)
Live on CERH TV
P.Hanras (FR)
S.Rizzotti (FR)
GROUP A – STANDING
TEAM PTS P W D L SCO SUF DIF
SL Benfica (PT) 12 4 4 0 0 21 14 7
CP Vic (SP) 7 4 2 1 1 23 8 15
Wasken Lodi (IT) 4 4 1 1 2 19 19 0
RSC Diessbach (CH) 0 4 0 0 4 9 31 -22
GROUP B – STANDING
TEAM PTS P W D L SCO SUF DIF
FC Barcelona (SP) 9 4 3 0 1 24 8 +16
FC Porto (PT) 7 4 2 1 1 8 8 0
H.Bassano (IT) 6 4 2 0 2 19 24 -5
SA Merignac (FR) 1 4 0 1 3 9 20 -11
GROUP C – STANDING
TEAM PTS P W D L SCO SUF DIF
Reus Deportivo (SP) 12 4 4 0 0 15 10 5
H.Forte dei Marmi (IT) 9 4 3 0 1 20 16 4
Sporting CP (PT) 3 4 1 0 3 13 14 -1
Dinan Quevert (FR) 0 4 0 0 4 13 21 -8
GROUP D – STANDING
TEAM PTS P W D L SCO SUF DIF
UD Oliveirense (PT) 12 4 4 0 0 17 12 5
Liceo La Coruña (SP) 6 4 2 0 2 17 14 3
H. Breganze (IT) 2 4 0 2 2 15 19 -4
La Vendéenne (FR) 2 4 0 2 2 15 19 -4
CERS CUP – QUARTERFINALS – FIRS LEG
DAY / TIME MATCH REFEREES
Saturday, February 4
9.00 PM WET
HC Turquel (PT) – H.Sarzana (IT)
Live on CERH TV
F.Garcia (SP)
I.Lopez Leiton (SP)
Saturday, February 4
8.30 PM CET
CP Vialfranca (SP) – OC Barcelos (PT)
Live on CERH TV
A.Eccelsi (IT)
F.Fronte (IT)
Saturday, February 4
9.00 PM CET
CGC Viareggio (IT) – Igualada HC (SP) Joa.Pinto (PT)
Josè Pinto (PT)
Saturday, February 4
8.00 PM CET
CH Caldes (SP) – GSH Trissino (IT) X.Bleuzen (FR)
J.Thibaud (FR)