DESIGNATION REFEREES AND OFFICIAL PROGRAM OF 1ST MATCHDAY OF EUROLEAGUE & CERS CUP

CERSRH inform the official program of 1st Matchday of Euroleague and 1st Leg of Round of 32 Cers Cup on Saturday 4th November 2017. In Euroleague there isn’t any change in the program that we have sent some weeks ago, but in Cers Cup there are some further information. The game Turquel-Geneve was changed for rink hockey problem in Geneve on 28th November: both teams have decided to change the order of 1st and 2nd leg. 1st Leg in Switzerland and then 2nd Leg in Portugal. The game between Tomar and Merignac will play Sunday 5th November 2017 at 16.00. We haven’t yet news about live web streaming. We will inform you in our graphics and press release in www.cers-rinkhockey.eu, as soon as we have the official communication from the teams.

 

GROUP A

16:00
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP A
Reus Deportiu – Reus (Espana)

Match #5 – Reus Deportiu (SP) v CGC Viareggio (IT)

Paulo Rainha (PT) Julio Teixeira (PT)

17:00
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP A
Pavilhao Dr. Salvator Machado – Oliveira de Azemeis (Portugal)

Match #4 – UD Oliveirense (PT) v ERG Iserlohn (DE)

Steff Jordi (CH) Roland Eggimann (CH)

GROUP B

15:00
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP B
Dragao Caixa – Oporto (Portugal)

Match #7 – FC Porto (PT) v CP Vic (SP)

Ulderico Barbarisi (IT) Massimiliano Carmazzi (IT)

21:00
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP B
Palazzetto Armeni – Follonica (Italy)

Match #6 – H Follonica (IT) v La Vendeenne (FR)

Jose Gomez (SP) Juan Melero (SP)

 

GROUP C

15:00
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP C
Pavilhao Fidelidade – Lisbona (Portugal)

Match #8 – SL Benfica (PT) v Montreux HC (CH)

Alessandro Eccelsi (IT) Filippo Fronte (IT)

19:00
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP C
Palau Blaugrana – Barcelona (Espana)

Match #9 – FC Barcelona (SP) v H Forte dei Marmi (IT)

Joaquim Pinto (PT) Jose Pinto (PT)

 

ROUND OF 32 – 1st Leg

16:00
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 32
Sporthalle Hackenberg – Remscheid (Germany)

Match #71 – IGR Remscheid (DE) v CP Voltregà (SP)

Claudio Ferraro (IT) Luca Molli (IT)

17:30
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 32
Rollhockeyhalle – Diessbach (Switzerland)

Match #73 – RSC Diessbach (CH) v SCRA Saint Omer (FR)

Carsten Niestroy (DE) Lars Niestroy (DE)

17:30
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 32
Centre Sportif de la Queue d’Arve – Geneve (Switzerland)

Match #66 – Geneve RHC (CH) v HC Turquel (PT)

Oscar Valverde (SP) Ivan Gonzalez(SP)

19:15
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 32
Herne Bay High School – Herne Bay (England)

Match #63 – Herne Bay (ENG) v RHC Dornbirn (AT)

Alberto Lopez (SP) Angel Tavera (PT)

19:30
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 32
Pavello Olimpic de l’Ateneu – Sant Sadurni d’Anoia (Espana)

Match #69 – CE Noia (SP) v RSC Darmstadt (DE)

Giovanni Andrisani (IT) Joseph Silecchia (IT)

20:00
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 32
Sporthalle Beckersloh – Walsum (Germany)

Match #72 – RESG Walsum (DE) v CE Lleida LLista (SP)

Rui Torres (PT) Florindo Cardoso (PT)

20:00
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 32
Rollhockeyhallen – Seedorf (Switzerland)

Match #77 – RHC Uri (CH) v Correggio H (IT)

Pascal Hanras (FR) Stephane Rizzotti (FR)

20:30
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 32
Nantes (France)

Match #67 – Nantes ARH (FR) v H Breganze (IT)

Paulo Almeida (PT) Paulo Santos (PT)

20:45
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 32
PalaLido – Valdagno (Italy)

Match #78 – H Valdagno 1938 (IT) v SK Germania Herringen (DE)

Ricardo Leao (PT) Joao Duarte (PT)

21:00
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 32
Salle Milou Decortioux – Coutras (France)

Match #68 – US Coutras (FR) v CE Vendrell (SP)

Matteo Galoppi (IT) Franco Ferrari (IT)

21:00
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 32
Centro Polivalente – Sarzana (Italy)

Match #76 – H Sarzana (IT) v Igualada HC (SP)

Xavier Bleuzen (FR) Julien Thibaud (FR)

21:15
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 32
Herne Bay High School – Herne Bay (England)

Match #64 – Soham RHC (ENG) v CS Noisy Le Grand (FR)

Angel Tavera (SP) Alberto Lopez (SP)

21:30
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 32
Pavilhão Desportivo Municipal de Monserrate – Viana do Castelo (Portugal)

Match #65 – Juventude Viana (PT) v TuS Dusseldorf Nord (DE)

Daniel Villar (SP) Inigo Lopez (SP)

21:30
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 32
Pavilhao Municipal de Barcelos – Barcelos (Portugal)

Match #70 – OC Barcelos (PT) v RSC Uttigen (CH)

Thomas Ullrich (DE) Thomas Ehlert (DE)

21:30
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 32
Valença (Portugal)

Match #75 – Valença HC (PT) v RHC Wolfurt (AT)

Alberto Veiga (SP) Alvaro De La Hera (SP)

16:00
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 32
Tomar (Portugal)

Match #74 – SC Tomar (PT) v SA Merignac (FR)

Antonio Gomez (SP) Daniel Picò (SP)