Updates of the selections from the national teams of #okcoruna (25/6)

Here we are with the first update of player list from the national teams that will partecipate at next 53rd European Championship in La Coruna. These are the first selection and in next weeks will be available the final 10 players each teams. The list will be updated when we will have the complete list.

England (definitive) – Coach: Carlos Amaral

Charlie Oakes – HA Cambra, Portugal
Thomas Allander – Kings Lynn
Alex Monte – AD Sanjoanense, Portugal
Jack Tucker -Kings Lynn
Jamie Griffin – Kings Lynn
Josh Taylor – Kings Lynn
Michael Carter – Kings Lynn
Owen Stewart – Middlesbrough
William Rawlinson – HA Cambra, Portugal
William Smith – Middlesbrough

France (definitive) – Coach: Fabien Savreux

Kevin Correia
Baptiste Bonneau
Remi Herman
Roberto Di Benedetto
Antoine Le Berre
Bruno Di Benedetto
Mathieu Le Roux
Carlo Di Benedetto

Germany (definitive) – Coach: Jordi Molet

Tobias Wahlen     (RESG Walsum)
Lucas Karschau   (SK Germania Herringen)
Liam Hages          (SK Germania Herringen)
Nils Hilbertz         (ERG Iserlohn)
Alexander Ober    (IGR Remscheid)
Max Thiel              (RSC Cronenberg)
Mats Zilken           (H.C. Alpicat / Spanien)
Robin Schulz        (SK Germania Herringen)
Daniel Strieder     (IGR Remscheid)
Timo Tegethoff   (SK Germania Herringen)

Italy – Coach: Massimo Mariotti

Leonardo Barozzi – CGC Viareggio

Riccardo Gnata – Forte dei Marmi

Bruno Sgaria – Hockey Breganze 

Samuel Amato – Hockey Valdagno 1938

Domenico Illuzzi – Amatori Wasken Lodi

Davide Banini – Follonica Hockey

Nicholas Barbieri – Hockey Bassano

Marco Pagnini – Forte dei Marmi

Federico Ambrosio – Hockey Breganze

Andrea Malagoli – Amatori Wasken Lodi

Alessandro Verona – Amatori Wasken Lodi

Giulio Cocco – Amatori Wasken Lodi

Davide Gavioli – CGC Viareggio

Francesco Compagno – Amatori Wasken Lodi

Samuele Muglia – CGC Viareggio

Portugal (definitive) – Coach: Luis Senica

Ângelo André Ferreira Girão – Sporting Clube de Portugal

Henrique Fonseca Serpa Pinto Magalhães – Sporting Clube de Portugal

Vítor Hugo Moreira Pinto – Sporting Clube de Portugal

Daniel do Carmo Oliveira – Associação Desportiva de Valongo

Diogo Miguel Rafael – Sport Lisboa e Benfica

João Miguel Brazão Rodrigues – Sport Lisboa e Benfica

Pedro Miguel Rodrigues Vicente Henriques – Sport Lisboa e Benfica

Gonçalo Bonnet Alves – Futebol Clube do Porto

Hélder Pereira Nunes – Futebol Clube do Porto

José Rafael Soares Costa (Rafa) – Futebol Clube do Porto

Spain – Coach: Alejandro Dominguez

Xavi Malián – HC Liceo       

Sergio Fernández – FC Barcelona Lassa  

Càndid Ballart – Reus Deportiu    

Eduard Lamas – HC Liceo    

Albert Casanovas – Reus Deportiu           

Pau Bargalló – FC Barcelona Lassa          

Nil Roca – Noia Freixenet 

Ignacio Alabart – FC Barcelona Lassa      

Raul Marín – Reus Deportiu         

Ferran Font – Sporting CP   

Jordi Adroher – SL Benfica  

César Carballeira – HC Liceo           

Marc Grau – CH Lloret Vila Esportiva

Switzerland (definitive) – Coach: Alejandro Rodriguez

Jean Pierre Vizio – HC Montreux
Guillame Oberson – HC Montreux

Nyno Wiss – RHC Diessbach

Gian Rettenmund – SC Thunerstern

Raphael Rettenmund – SC Thunerstern

Gael Jimenez – RHC Geneve

Simon Wuffli – RHC Vordemwald

Patrick Moor – RHC Vordemwald

Marcio Vanina – RSC Uttigen

Pascal Kissling – RHC Diessbach