On Saturday night the 4th round of Male Euroleague and the 2nd leg of Cers Cup round of 16

The year 2018 of the European Rink Hockey Cups begins with the 4th round of the Euroleague groups and the 2nd leg of the round of 16 in Cers Cup.
In the Euroleague group stage, the second round robin starts and, in some of the four groups, the games scheduled on Saturday night could be decisive for qualifying for the quarterfinals. When not decisive, all the games will determine a clearer situation to be confirmed in the last two round that will last until the end of the qualifying phase.
In Cers Cup, almost all the games will be decisive because the results of the first leg were very balanced. The winners of the two-legs round will play the quarterfinals in february and march.
As always, many games will be broadcast live on CERH TV (check on www.cers-rinkhockey.eu for up to date info).

OFFICIAL HASHTAGS
#okeuro – Male Euroleague
#okeurof – Female League Cup
#okcers – Cers Cup

Find results, videos, pictures, match reports in Cers Rink Hockey website and social networks account:
Website: www.cers-rinkhockey.eu 
Youtube channel: https://www.youtube.com/cerhtv
Facebook page: https://www.facebook.com/CerhComite/
Twitter: https://twitter.com/CersRinkHockey
Instagram: http://www.instagram.com/cersrinkhockey
 

MALE EUROLEAGUE – GROUP STAGE – DAY 4
DAY / TIME GROUP MATCH REFEREES  
Sat., Jan 13
9.00 PM CET
A CGC Viareggio (IT) – ERG Iserlohn (DE) R.Leão (PT)
J.Duarte (PT)
 
Sat., Jan 13
9.00 PM CET
A Reus Deportivo (SP) – UD Oliveirense (PT)
Live on CERH TV
F.Ferrari (IT)
J.Silecchia (IT)
 
Sat., Jan 13
8.00 PM CET
B CP Vic (SP) – La Vendéenne (FR) D.Loewe (DE)
L.Niestroy (DE)
 
Sat., Jan 13
5.00 PM WET
B FC Porto (PT) – Follonica Hockey (IT)
Live on CERH TV
X.Bleuzen (FR)
J.Thibaud (FR)
 
Sat., Jan 13
9.00 PM CET
C Forte dei Marmi (IT)- Montreux HC (CH)
Live on CERH TV
S.Rizzotti (FR)
P.Hanras (FR)
 
Sat., Jan 13
7.00 PM CET
C FC Barcelona (SP) – SL Benfica (PT)
Live on CERH TV
M.Carmazzi (IT)
U.Barbarisi (IT)
 
Sat., Jan 13
7.00 PM CET
D HC Liceo (SP) – Dinan Quevert (FR) P.Santos (PT)
P.Almeida (PT)
 
Sat., Jan 13
9.00 PM CET
D Amatori Wasken Lodi (IT) – Sporting CP A.Gomez (SP)
O.Valverde (SP)
 
CERS CUP – ROUND OF 16 – SECOND LEG
DAY / TIME MATCH REFEREES
Sat., Jan 13
9.30 PM WET
OC Barcelos (PT) – CE Noia (SP)
(First leg: 1-1)
F.Fronte (IT)
A.Eccelsi (IT)
Sat., Jan 13
7.00 PM CET
Dornbirn (AT) – Hockey Breganze (IT)
(First leg: 2-9)
B.Sosa (EN)
K.Wilson (EN)
Sat., Jan 13
8.30 PM CET
Saint Omer (FR) – Turquel (PT)
(First leg: 1-2)
M.Diaz (SP)
A.De La Hera (SP)
Sat., Jan 13
8.15 PM CET
Lleida (SP) – Igualada (SP)
(First leg: 3-4) Live on CERH TV
L.Peixoto (PT)
M.Guilherme (PT)
Sat., Jan 13
9.30 PM WET
Juventude Viana (PT) – CE Vendrell (SP)
(First leg: 1-3)Live on CERH TV
J.Schneider (CH)
S.Jordi (CH)
Sat., Jan 13
8.45 PM CET
Correggio Hockey (IT) – Noisy Le Grand (FR)
(First leg: 2-2) Live on CERH TV
J.Melero (SP)
D.Picò (SP)
Sat., Jan 13
9.30 PM WET
Valença (PT) – CP Voltregà (SP)
(First leg: 1-5)
C.Niestroy (DE)
F.Schafer (DE)
Sat., Jan 13
6.00 PM WET
Sp. Tomar (PT) – Hockey Valdagno (IT)
(First leg: 6-6)
R.Burgos (SP)
J.Ribò (SP)